Liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w pierwszej połowie 2018 r. wzrosła
Z badań przedstawionych w raporcie Coface za pierwsze półrocze 2018 r. wynika, że liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych wzrosła o 21 procent. Zwiększająca się liczba postępowań nie wynika ze zmiany prawa upadłościowego i wprowadzenia prawa restrukturyzacyjnego, a z problemów płynnościowych przedsiębiorstw.
Najbardziej popularnym rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego jest przyspieszone postępowanie układowe, ale zwiększa się także liczba sanacji. Ponadto wzrasta liczba postępowań upadłościowych, których celem jest likwidacja majątku danego podmiotu, a nie naprawa prowadzonej działalności.
W raporcie wskazano, że w wielu branżach jest znaczna konkurencja, która uniemożliwia podnoszenie marż, pomimo wzrostu kosztów np. z tytułu coraz wyższych wynagrodzeń pracowników. Ponadto zwrócono uwagę, że przedsiębiorstwa będą odczuwać pogarszające się warunki gospodarcze, a także wprowadzony tzw. split payment, który wpłynie na pogorszenie ich płynności finansowej.
Coface przewiduje, że liczba restrukturyzacji i upadłości w Polsce będzie wyższa o 29 procent na koniec 2018 r. w stosunku do roku ubiegłego.