Upadłość jednoosobowego przedsiębiorcy jak upadłość konsumenta

Upadłość jednoosobowego przedsiębiorcy jak upadłość konsumenta

Na skutek wprowadzanej nowelizacji prawa upadłościowego dłużnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będą traktowani tak jak konsumenci. Ogłoszenie tzw. upadłości konsumenckiej wobec przedsiębiorcy uniemożliwi orzeczenie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.

Według Pani Alicji Soboty adwokat z Instytutu Allerhandra zmiana jest negatywna, gdyż zrównuje uprawnienia konsumenta z uprawnieniami przedsiębiorcy, którzy mają inne obowiązki. Przedsiębiorca jest zobowiązany do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, gdy stanie się niewypłacalny. Z kolei konsument nie ma takiego obowiązku i może złożyć wniosek w dowolnym czasie. Ponadto obecnie postępowanie upadłościowe wobec jednoosobowego przedsiębiorcy realizuje cel windykacyjny, a po zmianach celem postępowania wobec wszystkich osób fizycznych będzie oddłużenie.

W opinii Konfederacji Lewiatan zrównanie konsumentów i przedsiębiorców może niekorzystnie wpłynąć na relacje rynkowe i nadużycia, co w efekcie pogorszy sytuację wierzycieli. Jednocześnie Konfederacja Lewiatan wskazała, że zaproponowała Ministerstwu Sprawiedliwości wprowadzenie dodatkowego kryterium różnicującego przedsiębiorców z uwagi na skalę prowadzonej przez nich działalności.

Według Pani Ewy Klimowicz-Przygódzkiej, Wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, problemem może być również fakt, że przeszkodą dla ogłoszenia upadłości będzie orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Wierzyciele chcący uniemożliwić przedsiębiorcy oddłużenie będą musieli składać do sądów upadłościowych wnioski o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Powyższe doprowadzi do dodatkowego obciążenia sądów upadłościowych.

Proponowane zmiany pozytywnie ocenia Pan Adam Bodnar, będący rzecznikiem praw obywatelskich. W jego ocenie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą pod względem wiedzy dotyczącej prawa czy finansów nie różnią się od konsumentów. Pozostawienie takim osobom wyłącznie ogłoszenia upadłości, wydaje się niesprawiedliwe społecznie.

 

Źródło: www.prawo.pl/biznes/minister-sprawiedliwosci-ulatwi-oglaszanie-upadlosci,294702.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.