Przedsiębiorcy upadają bo nie sprawdzają kontrahentów

Przedsiębiorcy upadają bo nie sprawdzają kontrahentów

Przeprowadzone badania SMEO i ERIF Biura Informacji Gospodarczej dotyczące małych i średnich firm wskazują, że przedsiębiorcy popełniają błędy w zarządzaniu finansami, a potem upadają.

Obecnie 64% właścicieli firm zarządza finansami samodzielnie, co trzeci przedsiębiorca korzysta z zewnętrznej firmy księgowej, a mniej niż co dziesiąty zatrudnia do tego pracownika. Z kolei gdy przychodzi kryzys 34% przedsiębiorców dokłada do przedsiębiorstwa z prywatnych środków, a 20% pożycza pieniądze od znajomych. Ponadto co 5 firma opóźnia się w płatnościach wobec kontrahentów lub zaciąga kredyt.

Przedsiębiorcy bardzo rzadko decydują się na usługi prawników, windykatorów czy faktoring. W ocenie Michała Pawlika, prezesa spółki SMEO, to pokazuje jakim wyzwaniem jest dla przedsiębiorców oswojenie z zaawansowanymi metodami zabezpieczania gotówki.

Coraz więcej przedsiębiorców narzeka na nieterminową zapłatę za wystawione faktury, a w ciągu ostatnich 2 lat 63% firm nie uzyskało zapłaty. 27 proc. przedsiębiorców nie uzyskało w ogóle zapłaty, a 36 proc. otrzymało częściową zapłatę.

Z analizy Krajowego Rejestru Długów wynika, że 220 zł z każdego tysiąca widniejącego na fakturze nie zostało zapłacone, mimo upływu terminu płatności. Polscy przedsiębiorcy nie potrafią przeciwdziałać kryzysom,a co czwarty z nich nie weryfikuje czy nowy kontrahent istnieje.

Natomiast w Polsce powstaje coraz więcej mikrofirm. Dziś jest ich 1 mln 940 tys. i stanowią one aż 96 proc. wszystkich przedsiębiorstw. Zdaniem ekspertów po roku działalności zniknie co trzecia z nich, a reszta będzie w kiepskiej sytuacji finansowej. Przyczyną takiej sytuacji jest niska świadomość, w jaki sposób zarządzać finansami.

 

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.