Nie będzie Centralnego Rejestru Upadłości i Restrukturyzacji

Nie będzie Centralnego Rejestru Upadłości i Restrukturyzacji

Po 25 miesiącach prac Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało, że Centralny Rejestr Upadłości i Restrukturyzacji nie powstanie. Obecnie Ministerstwo ma nową koncepcję rejestru, który ma działać od 1 grudnia 2020 r. jako Krajowy Rejestr Zadłużonych. Krajowy Rejestr Zadłużonych ma zawierać szczegółowe dane o postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych, w tym informacje o zakazach pełnienia funkcji kierowniczych.

Jednocześnie wskazać należy, że wszystkie państwa UE zostały zobowiązane do utworzenia rejestru przez Parlament Europejski i Radę w rozporządzeniu z 20 maja 2015 r. w sprawie postępowania upadłościowego nr 2015/848. Rejestry powinny działać w każdym kraju już od 26 czerwca 2018 r.

Obecnie Komisja Europejska planuje utworzenie scentralizowanego systemu, który miałby połączyć rejestry funkcjonujące w krajach członkowskich. System miałby objąć wszystkie rejestry upadłości i europejski portal e-Sprawiedliwość w jednym miejscu. Dostęp do danych z systemu ma mieć każdy, a informacje mają być udostępniane bezpłatnie we wszystkich językach urzędowych Unii. Akty wykonawcze mają powstać już 26 czerwca 2019 r.

Wskazany termin może być dla Polski problematyczny, gdyż będzie rozmawiać o europejskim systemie nie posiadając własnego rejestru.

Źródło: www.rp.pl/Firma/305179984-Centralny-Rejestr-Upadlosci-i-Restrukturyzacji-znikl-zanim-powstal.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.