Raport Coface: to prawdopodobnie ostatni tak dobry wynik

Raport Coface: to prawdopodobnie ostatni tak dobry wynik

W pierwszym kwartale 2020 r. ogłoszono upadłość lub otwarto restrukturyzacje wobec 232 firm. Jest to 4% więcej niż stosunku do analogicznego okresu w 2019 r.

Ze wszystkich rodzajów postanowień insolwencyjnych to upadłość była najczęściej ogłaszana wobec przedsiębiorców. Aż 135 razy sądy wydały postanowienie o upadłości, co stanowi ponad połowę wszystkich postanowień.

Branżą, która odnotowała największy wzrost w zakresie ogłoszonych upadłości i restrukturyzacji w stosunku do roku poprzedniego jest rolnictwo. Wpływ na te zmianę mogło mieć dostosowanie przepisów do sytuacji prawnej rolników. Jednakże trudno wyrokować, czy obecne wzrosty i spadki w poszczególnych branżach utrzymają się ze względu na sytuację gospodarki w kraju. Szczególnie wątpliwy wydaje się spadek postanowień w tekstyliach i handlu w skali nadchodzącego roku.

Ponadto zauważyć należy, że z uwagi na ograniczoną działalność sądów od połowy marca i wydawanie orzeczeń tylko w sprawach pilnych, prawdziwy obraz pierwszego kwartału może być inny od tego przedstawionego w raporcie. Specjaliści spodziewają się, że kolejne miesiące przyniosą wzrost liczby postępowań.

Źródło: http://www.coface.pl/Aktualnosci-i-media/Biuro-prasowe/Upadlosci-i-restrukturyzacje-firm-w-Polsce-w-I-kwartale-2020-roku

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje