Koronawirus zaatakował apteki

Koronawirus zaatakował apteki

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że pod koniec kwietnia 2020 r. 2,6 tys. aptek posiadało zobowiązania na kwotę 107,9 mln zł. Średnio każda apteka jest zadłużona na 40 tys. zł, ale rekordziści mają 2,9 mln zł długu. 87% zadłużonych aptek to działalność gospodarcza prowadzona przez osoby fizyczne.

Mali i mikroprzedsiębiorcy mają znacznie większe problemy z płynnością, niż większe podmioty prowadzące apteki. Często ich apteki znajdują się w miejscach mniej uczęszczanych. Na sytuację aptek ma także wpływ ich znaczna ilość. Na jedna apteką przypada w Polsce średnio 2,6 tys. osób, a w Unii Europejskiej 4,3 tys. osób. Jak również niskie marże na sprzedawanych produktach.

Z analizy danych PEX PharmaSequence wynika, że w trakcie epidemii koronawirusa liczba osób odwiedzających apteki spadała o ok. 5 mln tygodniowo. Przekłada się to wprost na przychody aptek, przy stałych kosztach działalności. Sytuacji aptek nie poprawia możliwość wystawienia przez lekarza elektronicznej recepty, gdyż pacjenci zamiast do apteki przy przychodni udają się do apteki blisko miejsca zamieszkania, bądź wykonują zakupy online.

 

Źródło: www.rp.pl/Farmacja/305259887-Wirus-zainfekowal-apteki-Co-czwarta-moze-zniknac.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.