Komu pomoże uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?
Nowy tryb restrukturyzacji sprawdzi się w przypadku dłużników, których biznes jest rentowny, ale z powodu tymczasowego obniżenia dochodów, nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań.
Nowe możliwości
Wsparcie finansowe przyznawane firmom w ramach tarcz antykryzysowych, powoli się kończy. Przyszedł więc czas na weryfikację, w jakim stopniu okazało się pomocne. Na pewno wielu przedsiębiorców, dzięki rządowej pomocy, odzyskało płynność finansową. Znajdą się jednak i tacy, którzy wciąż borykają się z problemami i muszą zadać sobie pytanie, co dalej? Część z nich decyduje się na restrukturyzację. Czwarta odsłona tarczy antykryzysowej wprowadziła jej uproszczony tryb.
Głównym celem nowego trybu restrukturyzacji jest pomoc przedsiębiorcom, którzy nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań, ponieważ ich przychody w efekcie pandemii COVID-19 spadły. Pojawiają się już firmy, które postanowiły skorzystać z tego rozwiązania. Na początku września o zamiarze otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego poinformowało Rafako. Jak donosi portal Money.pl, w 2019 r. firma odnotowała stratę rzędu 473 mln zł. Jej obecna sytuacja wynika głównie z realizacji nierentownych kontraktów oraz dokonania odpisów aktualizujących.
Przyspieszone postępowanie układowe
Do tej pory firmy, które miały problemy z wypłacalnością i chciały się zrestrukturyzować, najchętniej wybierały przyspieszone postępowanie układowe (tzw. PPU). Swoją popularność zawdzięcza ono przede wszystkim krótkiemu czasowi trwania, w porównaniu z pozostałymi typami restrukturyzacji, oraz temu, że zapewnia ochronę przed działaniami windykacyjnymi wierzycieli. Jest ono w całości prowadzone pod nadzorem sądu, przez co czas jego trwania w rzeczywistości jest dłuższy, niż zostało to przewidziane w przepisach.
Uproszczona restrukturyzacja
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne łączy postępowanie o zatwierdzenie układu z zabezpieczeniem dłużnika przed wszczęciem egzekucji przez wierzycieli i może z powodzeniem zastąpić PPU. Spełnia ono dotychczasowe postulaty doktryny oraz rozwiązania wskazane w Dyrektywie Paramentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. i powinno na stałe zagościć w naszym prawie, jako jedno z postępowań restrukturyzacyjnych, z których mogą korzystać dłużnicy. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie ono dobrym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy. Idealnie sprawdzi się w przypadku dłużników, których biznes jest rentowny, ale z powodu tymczasowego obniżenia dochodów, potrzebują rozterminowania swojego zadłużenia i częściowego umorzenia zaległości. Natomiast przedsiębiorcy, których problemy finansowe nie wynikają z przejściowych kłopotów, powinni rozważyć wybranie innego trybu postępowania restrukturyzacyjnego – takiego, które da im czas na porozumienie z wierzycielami albo przeprowadzenie działań sanacyjnych.
Generalnie każda restrukturyzacja może zakończyć się sukcesem. Trzeba tylko dobrze dobrać postępowanie do sytuacji dłużnika. W przeciwnym razie podjęcie działań, których faktycznie potrzebuje przedsiębiorca, a zatem i jego wyjście na prostą, mogą okazać się niemożliwe.