Urzędy a zadłużeni przedsiębiorcy

Urzędy a zadłużeni przedsiębiorcy

Relacje pomiędzy podmiotami publicznoprawnymi: urzędami skarbowymi, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i zadłużonymi przedsiębiorcami w ostatnich latach uległy zmianie.

Jeszcze kilka lat temu znacznie częściej dochodziło do ogłaszania upadłości niż do zawierania układu wierzycieli i dłużników. Zgodnie z zapisami prawnymi podmiotom publicznoprawnym zapewniano pierwszeństwo w odzyskiwaniu należności od upadających przedsiębiorstw. W efekcie, pozostali wierzyciele najczęściej nie mieli szansy na odzyskanie przysługujących im należności.

Sytuacja uległa zmianie wraz ze zmianą przepisów. Ograniczono pierwszeństwo odzyskiwania należności przez podmioty publicznoprawne, co przełożyło się na wzrost liczby zawieranych układów i obniżenie liczby ogłaszanych upadłości. Wynika to z przeświadczenia, że znacznie lepiej uwzględnić interesy wszystkich zainteresowanych stron niż pozwolić na zakończenie funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Źródło: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1492868,fiskus-i-zus-chodza-na-uklady-jak-wyglada-sprawa-dogadywania-sie-firm-z-urzedami.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.