Polacy coraz chętniej sięgają po upadłość konsumencką

Polacy coraz chętniej sięgają po upadłość konsumencką

Nowelizacja prawa ułatwiła dłużnikom ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Przez to coraz więcej Polaków podejmuje decyzje o jej ogłoszeniu.

W 2021 r. średnia wieku osób, które ogłosiły upadłość konsumencką wynosiła 49 lat. Najmłodsza osoba miała 12, a najwięcej upadłości dotyczy przedziału wiekowego 40-49 lat oraz 30-39 lat. W dużej mierze są to byli przedsiębiorcy jednoosobowych firm, którzy ucierpieli w czasie covidowych lockdownów.

Wzrost niewypłacalności przede wszystkim spowodowany jest wyczerpaniem się środków uzyskanych w ramach tarcz antykryzysowych. Przedsiębiorcy w wyniku utraty płynności finansowej zaczynają zwalniać pracowników.

W poprzednich latach połowa wniosków o upadłość była oddalana, obecnie każde zgłoszenie kończy się ogłoszeniem upadłości. Według MSiG liczba upadłości pozostaje na poziomie 1400 – 1600 miesięcznie.

Według ekspertów prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego sytuacja może ulec zmianie po 1 grudnia 2021, ponieważ wraz z rozpoczęciem funkcjonowania Krajowego Rejestru Zadłużonych liczba upadłości ulegnie kolejnemu wzrostowi.

Źródło: https://www.prawo.pl/biznes/upadlosc-konsumencka-byli-przedsiebiorcy-chetnie-korzystaja,511380.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje