Postępowania przeciwdziałające zatorom płatniczym mają być prostsze

Postępowania przeciwdziałające zatorom płatniczym mają być prostsze

W wykazie prac rządu znalazł się projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom płatności w transakcjach handlowych.

Przygotowało go Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Projekt przewiduje, że przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na złożenie sprawozdania o praktykach płatniczych – do 30 kwietnia danego roku, a nie 31 stycznia, jak było do tej pory. Przy tym świadczenia przedawnione i te, które pojawiły się pomiędzy spółkami działającymi w ramach jednej grupy kapitałowej, mają zostać wyłączone z tych sprawozdań. Sprawozdania będzie można wysłać za pomocą aplikacji dostępnej na stronie: www.biznes.gov.pl/e-uslugi/00_0125_00.

Projektowana ustawa zakłada też przedłużenie obowiązywania progu 5 mln zł dla nadmiernie opóźnionych świadczeń na lata 2022-23. Pierwotnie miał on obowiązywać w latach 2020 i 2021.

Natomiast poprawę efektywności postępowań antyzatorowych ma zapewnić między innymi odstąpienie przez prezesa UOKiK od wymierzania kary. To spółka, która nie płaci na czas, będzie musiała wykazać, że jest ofiarą zatorów.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8284196,zatory-platnicze-zlozenie-sprawozdania.html

 

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje