Firmom trudniej odzyskać pieniądze

Firmom trudniej odzyskać pieniądze

Tylko w trzecim kwartale tego roku przeterminowane o minimum 30 dni zobowiązania w stosunku do małych i średnich firm wzrosły o 1,3 mld zł – wynika z danych BIG Info Monitor oraz Biura Informacji Kredytowej. W ciągu roku wzrost wyniósł aż 4 mld zł, do 38,5 mld zł.

Największe problemy ze ściąganiem należności ma handel. W ciągu minionych sześciu miesięcy aż 43 proc. firm handlowych miało do czynienia z kontrahentami, którzy spóźniają się z zapłatą ponad 60 dni. W przypadku transportu oraz usług podobny problem ma co trzeci przedsiębiorca. Natomiast w budownictwie i przemyśle problem z nierzetelnymi płatnikami sygnalizuje odpowiednio 25 i 23 proc. podmiotów. Przy tym w ciągu ostatniego kwartału jakość rozliczeń nieznacznie się poprawiła w handlu, przemyśle i transporcie. Poprawy nie odnotowały usługi i budownictwo.

Zdaniem badanych przedsiębiorców najczęstszą przyczyną braku zapłaty jest to, że dłużnicy sami nie dostają pieniędzy na czas od swoich kontrahentów. Kolejna przyczyna to celowe finansowanie się dłużników kosztem swoich wierzycieli.

Źródło: https://www.pb.pl/nakreca-sie-spirala-zadluzenia-1133359

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Pobierz ebook

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.