Coraz trudniejsza sytuacja w motoryzacji

Coraz trudniejsza sytuacja w motoryzacji

Pogłębia się kryzys w motoryzacji. Producentom części i komponentów do produkcji aut brakuje już nie tylko półprzewodników, ale także stali, a przede wszystkim magnezu.

Magnez jest niezbędnym składnikiem stopów aluminium, które są wykorzystywane do produkcji m.in. silników. Aż 90 proc. globalnej podaży magnezu pochodzi z Chin. Jednak część zakładów, które go wytwarzają, została zamknięta. W pozostałych produkcja została zmniejszona o połowę. To skutek kryzysu energetycznego. W efekcie magnez importowany do Europy podrożał w ostatnich tygodniach o 75 proc. Jeśli jego dostawy w pierwszych miesiącach przyszłego roku będą ograniczone, to może być duży problem dla motoryzacji.

Zgodnie z szacunkami Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, straty w produkcji aut w Europie w tym roku sięgną 3-4 mln sztuk. Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny szacuje, że spadek globalnej sprzedaży pojazdów o 10 proc. spowoduje zmniejszenie wartości dodanej wytworzonej w Polsce o 2,2 mld dolarów. Może też skutkować likwidacją 57 tys. miejsc pracy w naszym kraju.

Źródło: https://moto.rp.pl/producenci/art19134571-dostawy-aut-do-salonow-moga-sie-bardziej-opoznic

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Postępowanie o zatwierdzenie układu

Pobierz ebook

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.