Rosną zyski polskich firm

Rosną zyski polskich firm

Przedsiębiorstwa w Polsce osiągają wysoką zyskowność. I to pomimo, że rosną koszty wynagrodzeń, surowców, komponentów i transportu.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że rentowność zysku netto w przedsiębiorstwach niefinansowych, które zatrudniają co najmniej 50 osób, wyniosła w trzecim kwartale 5,9 proc. Przed pandemią średni wskaźnik rentowności był na poziomie między 3 a 5 proc. Swoją zyskowność w stosunku do czasu przed kryzysem mocno poprawiły firmy handlowe. Wysoką rentownością mogą się pochwalić także firmy działające w takich branżach jak telekomunikacja, media czy informatyka. Poziom zysku wzrósł także w budownictwie. Tylko w sektorze przetwórczym rentowność nieznacznie się obniżyła.

Dobre wyniki firm to efekt kontynuacji trendów, które zaczęły się pod koniec minionego roku. Firmy mogły znacznie zwiększyć przychody dzięki silnemu ożywieniu gospodarczemu, połączonemu z inflacją. Do tego w przypadku wielu firm płace rosną wolniej niż ceny. Dlatego warunki do utrzymania marż są dobre. Przyszły rok może być jednak dla wielu firm trudniejszy pod względem zysków.

Źródło: https://www.pb.pl/firmy-obronily-marze-przed-kosztami-1134621

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje