Pierwszego grudnia weszła w życie Ustawa z 28 maja 2021 o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych i niektórych innych ustaw. Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego na stałe tzw. uproszczoną restrukturyzację.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zaczęło działać w ubiegłym roku, dzięki Tarczy Antykryzysowej 4.0. Szybko zyskało ono dużą popularność. Znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu, które właśnie wchodzi w życie, to tak naprawdę jego kontynuacja. Nie różni się znacząco od covidowej uproszczonej restrukturyzacji. Układ nadal będzie zawierany poza sądem w efekcie negocjacji między dłużnikiem a wierzycielami. Odbędą się one pod okiem nadzorcy wybieranego przez dłużnika. Dłużnik będzie chroniony przed egzekucją i wypowiadaniem umów przez kontrahentów. Czas trwania postępowania powinien się zamknąć w ciągu czterech miesięcy.
Są też jednak pewne różnice. Na przykład nowe postępowanie o zatwierdzenie układu wzmacnia ochronę zadłużonego podmiotu. To efekt wprowadzenia generalnej ochrony przez egzekucjami.
Nowa uproszczona restrukturyzacja ma też pewne ograniczenie. W przepisach zabrakło odpowiednika art. 25 Tarczy 4.0, dzięki któremu członkowie zarządu byli chronieni przed osobistą odpowiedzialnością za zobowiązania spółki już od dnia obwieszczenia o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego. Nowe przepisy przewidują, że członkowie zarządu uwolnią się odpowiedzialności dopiero w momencie zatwierdzenia układu.
Ustawa z 28 maja 2021 o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych i niektórych innych ustaw wprowadza też Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). To system informatyczny, który umożliwi pozyskiwanie informacji o prowadzonych postępowaniach, a także składanie pism i wniosków drogą elektroniczną.
Źródło: https://www.pb.pl/nowa-uproszczona-restrukturyzacja-ma-luke-1134912