Mniej upadłości dzięki uproszczonej restrukturyzacji

Mniej upadłości dzięki uproszczonej restrukturyzacji

Zakaz egzekucji w ramach uproszczonej restrukturyzacji (UPR) pomógł niektórym firmom wybrnąć z kłopotów. W ten sposób to postępowanie zapobiegło lawinie upadłości.

To jeden z wniosków z badania przeprowadzonego przez fundację Court Watch Polska. Zweryfikowała ona, na ile sprawdziło się uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne w ciągu roku swojego funkcjonowania. Skorzystało z niego w tym czasie aż 1251 przedsiębiorców. To aż 84 proc. wszystkich restrukturyzacji. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z tego rozwiązania, najczęściej działali w branży rolniczej, handlowej i przemysłowej. Wnioski o zawarcie układu zostały złożone w przypadku 48 proc. uproszczonych restrukturyzacji. Z tego 84 proc. sądy rozpatrzyły pozytywnie. Sądy odmówiły zatwierdzenia układu w przypadku 6 proc. spraw. Najczęściej z powodów formalnych.

Aż 34 proc. UPR otwartych między lipcem 2020 r. a czerwcem 2021 r. zostało umorzonych. Autorom raportu nie udało się ustalić wyniku postępowania dla 18 proc. spraw.

Najczęściej sukcesem kończyły się postępowania dłużników z branży przetwórstwa przemysłowego i handlu, a najrzadziej – logistycznej.

Od momentu otwarcia UPR do zatwierdzenia układu średnio mijało 174 dni. Najdłuższa sprawa trwała 428 dni. Najwięcej czasu na rozpoznanie wniosku potrzebowały sądy w Piotrkowie Trybunalskim, Jeleniej Górze i Łodzi. Najkrócej trwało to w Częstochowie, Elblągu, Płocku, Wałbrzychu i Opolu.

Źródło: https://www.pb.pl/szybka-naprawa-wstrzymala-lawine-bankructw-1135565

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje