Rząd chce oddłużyć szpitale

Rząd chce oddłużyć szpitale

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że szpitale dostaną z budżetu państwa 3 mld zł na oddłużenie.

Przewidują to założenia reformy, którą resort zdrowia przygotowuje od ponad roku. Jej pierwszym krokiem ma być podzielenie szpitali na 4 kategorie – od A do D. Te placówki, które są w najsłabszej kondycji, trafią do kategorii D. Mają one dostać wsparcie doradców i finansowe, które pomoże wyjść z kryzysu. Szpital może też liczyć na umorzenie długu. W sumie na ten cel zostanie przeznaczone 3 mld zł. To więcej niż wynosi obecne wymagalne zadłużenie szpitali. Jest ono na poziomie 2,3 mld zł. Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, zapewnia, że aby dostać pieniądze na umorzenie , szpitale będą musiały wprowadzić plan restrukturyzacji. Postępowania restrukturyzacyjne będą prowadzone w sądach gospodarczych. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo wierzycielom i przejrzystość organom założycielskim. Nad zmianami w szpitalach będzie czuwała Agencja Rozwoju Szpitali (ARS).

MZ chce, żeby ustawa weszła w życie w 2023 r. Czekają ją jednak jeszcze konsultacje i rozmowy w Sejmie.

Zadłużenie szpitali po trzecim kwartale tego roku sięgnęło ponad 17 mld zł. Rok temu było o 2 mld zł niższe. W ciągu dwóch lat wzrosło o 3 mld zł.

Źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8324010,dlugi-szpitali-reforma-systemu-szpitali-kategorie-niedzielski-ministerstwo-zdrowia.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje