To będzie trudny rok dla firm

To będzie trudny rok dla firm

Największym wyzwaniem dla pracodawców w tym roku będzie utrzymanie płynności finansowej.

Pracownicy mają coraz wyższe roszczenia płacowe. Ponadto Polski Ład na nakłada na firmy nowe obciążenia. Generalnie panuje duży chaos w związku z nowymi przepisami. Szczególnie skomplikowane są przepisy związane z wyliczaniem nowej składki zdrowotnej. Wielu pracowników w związku z tym dostanie niższe pensje, co pracodawcy będą musieli im jakoś zrekompensować.

Wiele obaw rodzi także wciąż trwająca pandemia oraz brak przepisów, które umożliwiałyby organizację pracy. Kolejny problem to inflacja, wzrost cen i przerwane łańcuchy dostaw.

Wyzwaniem dla przedsiębiorców w nowym roku będzie także wzrost płacy minimalnej do 3010 zł. Pracodawcy będą się musieli też mierzyć się z brakiem rąk do pracy. W tej kwestii nieco pomogą zmiany w ustawie o cudzoziemcach, które pozwolą firmom częściej sięgać po pracowników spoza Unii Europejskiej. Zmiany są jednak także potrzebne na krajowym rynku. Zdaniem ekspertów, warto zracjonalizować wydatki socjalne dla osób w wieku produkcyjnym.

W 2021 r. liczba niewypłacalnych firm mocno wzrosła. Do listopada liczba upadłości była na poziomie 385 przypadków, ale liczba restrukturyzacji sięgnęła aż 1823.

Źródło: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8326765,rynek-pracy-2022-podwyzki-polski-lad.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje