Padł rekord liczby niewypłacalności

Padł rekord liczby niewypłacalności

W minionym roku liczba niewypłacalnych podmiotów sięgnęła 2125 – wynika z raportu firmy Coface. To aż o 71 proc. więcej niż rok wcześniej.

W gronie niewypłacalnych firm przeważają najmniejsze spółki. W poważne finansowe tarapaty wpadały też jednak duże i znane przedsiębiorstwa. To wszystko pomimo, że generalnie kondycja biznesu w Polsce w minionym roku była dobra. Firmy odnotowały wysokie zyski, a także dobrą rentowność i płynność finansową. Rosła ich sprzedaż i marże.

Zdaniem ekspertów Coface, duża liczba niewypłacalności to efekt pandemii oraz wprowadzenia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Najczęściej w minionym roku problemy z niewypłacalnością miały firmy usługowe. Takich podmiotów było 589, co oznacza 74 proc. wzrostu w porównaniu z 2020 r. Spadek popytu na wiele usług to efekt zdalnej pracy i nauki. Niełatwo miała także branża hotelarska i gastronomiczna. Kolejna branża mocno dotknięta niewypłacalnością to rolnictwo. Aż 414 podmiotów z tego sektora zmagało się z problemami finansowymi. Opłacalność ich działalności spadła z powodu wzrostu kosztów produkcji oraz pracy.

W tym roku warunki działalności dla wielu firm też będą trudne. Dużym problemem jest m.in. inflacja i wzrosty cen energii. Dlatego można się spodziewać sporej liczby niewypłacalności, choć dynamika wzrostu może nieco wyhamować.

Źródło: https://www.rp.pl/biznes/art19266521-padl-rekord-w-upadlosciach-firm-covid-zarazil-biznes

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje