Prawie 5 mln firm w Polsce

Prawie 5 mln firm w Polsce

Pod koniec ubiegłego roku liczba firm zarejestrowanych w naszym kraju przekraczała 4,8 mln zł.

Tak wynika z danych z rejestru REGON publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W 2021 r. przybyło w Polsce ok. 170 tys. podmiotów gospodarczych. W handlu działa ponad milion podmiotów. Natomiast więcej niż pół miliona mamy firm trudniących się działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Aż 3,4 mln to osoby prowadzące działalność gospodarczą.

W minionym roku liczba firm wzrosła, pomimo, że w tym czasie wyrejestrowało się aż 190 tys. podmiotów. To o 12 proc. więcej niż w 2020 r. Najwięcej firm wyrejestrowało się z REGON w grudniu 2021 r. – aż o 32,7 proc. więcej niż przed miesiącem.

Z kolei liczba zawieszonych działalności w grudniu minionego roku w sumie wynosiła 558,7 tys. Rok temu było to 510 tys. pomiotów. Najczęściej działalność zawieszały firmy z branży budowlanej oraz handlowej.

W ciągu czterech ostatnich lat nieznacznie spadła liczba spółek handlowych. Natomiast liczba podmiotów budowlanych wzrosła aż o jedną trzecią. Wzrost przekroczył 40 proc. w branży informacji i komunikacji a także energetyce.

Źródło: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8332196,liczba-firm-w-polsce.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje