Firmy tracą przez Polski Ład

Firmy tracą przez Polski Ład

Przedsiębiorcy, którzy mają w magazynach towar zakupiony w minionym roku czeka nowa danina. W razie jego sprzedaży zostaną obciążeni wysoką składką zdrowotną.

Podobnie z producentami, którzy kupili materiały albo półprodukty. Ich sprzedaż w tym roku będzie się wiązała z koniecznością zapłaty składki zdrowotnej od przychodu ze sprzedaży.

W wielu przypadkach taka składka może być wyższa niż marża przedsiębiorcy. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy działający na skali podatkowej albo liniowym PIT wyliczają składkę zdrowotną od dochodu z działalności gospodarczej. Dla tych pierwszych wynosi ona 9 proc, a dla drugich – 4,9 proc.

Problem dotyczy nie tylko towarów, wyrobów gotowych i produkcji, ale także firmowego majątku. Składkę zdrowotną trzeba odprowadzić także m.in. w przypadku sprzedaży auta czy nieruchomości.

Wszystko dlatego, że Polski Ład nie zawiera przepisu uwzględniającego koszty zakupu towarów czy składników firmowego majątku do wysokości uzyskanych przychodów, które zostały poniesione do końca minionego roku, w przypadku ich sprzedaży w 2022 r.

Źródło: https://www.money.pl/podatki/polski-lad-uderza-w-firmy-skladke-zdrowotna-zaplaca-nawet-od-zeszlorocznego-towaru-6727849566698336a.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje