Firmy uciekają do Czech

Firmy uciekają do Czech

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojej działalności do Czech. To sposób na ucieczkę przed Polskim Ładem.

Duże zainteresowanie takim rozwiązaniem zaczęło się już w połowie minionego roku. Wtedy rząd ogłosił założenia Polskiego Ładu. Co prawda firmy w Czechach opodatkowane są podobnie jak u nas. Jednak w niektórych przypadkach może się okazać, że prowadzenie tam biznesu będzie znacznie bardziej opłacalne z powodu składki zdrowotnej, której u nas nie można odliczyć. Wynosi ona 4,9 proc. albo 9 proc. Każdy przypadek trzeba jednak przeanalizować indywidualnie.

Eksperci, którzy pomagają przedsiębiorcom w przeniesieniu działalności do Czech, tłumaczą, że pewne ograniczenia przewiduje znowelizowana ustawa o CIT. Pojawia się tam pojęcie zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ten przepis ma zlikwidować tzw. sztuczny zarząd. Polega on na tym, że zarząd jest sprawowany z innego miejsca niż siedziba spółki. Trudno póki co stwierdzić, jakie będą konsekwencje tej regulacji. Warto jednak mieć ją na uwadze, kiedy myślimy o przeniesieniu firmy do Czech.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/biznes/firma-w-czechach-tak-polacy-uciekaja-przed-polskim-ladem/xfeqhp0

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.