W tym roku wzrośnie liczba niewypłacalności

W tym roku wzrośnie liczba niewypłacalności

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) prognozuje, że w tym roku liczba upadłości i restrukturyzacji będzie większa o 10-15 proc. niż rok temu.

W minionym roku mieliśmy aż 2171 przypadków niewypłacalności. Rok wcześniej było ich 1342. Tak wynika z danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Przy tym aż 1,8 tys. firm zdecydowało się na restrukturyzację. To ponad dwa razy więcej niż w 2020 r. Z kolei liczba bankructw spadła aż o jedną trzecią.

Zdaniem Tomasza Ślagórskiego, wiceprezesa KUKE, w tym roku wzrost liczby niewypłacalności może być na poziomie co najmniej 10-15 proc. Przedsiębiorcy będą się zmagać z rosnącymi kosztami finansowania oraz wysokimi cenami energii i paliw. Będą im także doskwierać rosnące koszty pracy i braki siły roboczej. Do tego kolejne programy wsparcia są wygaszane.

Wzrośnie także w tym roku liczba upadłości. Po części będzie to efekt tego, że część rozpoczętych ostatnio restrukturyzacji nie zakończy się sukcesem. Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu przedsiębiorcy będą korzystać ze znowelizowanego postępowania o zatwierdzenie układu. Zastąpiło ono uproszczoną restrukturyzację, która cieszyła się dużą popularnością. Nowe postępowanie działa od grudnia 2021 r. Póki co w grudniu ogłoszono tylko 39 restrukturyzacji. To aż o 85,4 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Źródło: https://www.pb.pl/kuke-w-2022-r-o-10-15-proc-wiecej-upadlosci-i-restrukturyzacji-firm-1141020

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje