Piekarnie i cukiernie coraz bardziej zadłużone

Piekarnie i cukiernie coraz bardziej zadłużone

Zadłużenie cukierni oraz piekarni już w minionym roku wzrosło o niemal 60 proc. – wynika z danych BIG Info Monitor oraz Biura Informacji Kredytowej.

Przedsiębiorcy działający w tej branży muszą się mierzyć z podwyżkami rachunków za gaz o nawet 600 proc. i za energię o ponad 300 proc. Do tego trzeba jeszcze dołożyć wyższe ceny surowców, niezbędnych do pieczenia pieczywa i ciast, a także wzrost kosztów pracy czy transportu. Już miniony rok przyniósł znaczący skok zadłużenia branży piekarniczo-cukierniczej, zdecydowanie wyższy niż w poprzednich latach. Zaległości producentów pieczywa i świeżych wyrobów ciastkarskich wzrosły ze 118,1 mln zł na koniec 2020 r. do ponad 187,5 mln zł w 2021 r., czyli o prawie 59 proc. (69,4 mln zł). Dla porównania zadłużenie wszystkich przedsiębiorstw w minionym roku było wyższe o ponad 11 proc. Poprawę w rozliczaniu zobowiązań odnotowały natomiast firmy zajmujące się sprzedażą detaliczną pieczywa i ciast.

Zdaniem Sławomira Grzelczaka, prezesa BIG Info Monitor, przez liczne podwyżki cen cierpią szczególnie małe firmy. W ich przypadku koszty produkcji są znacznie wyższe niż w dużych podmiotach. Same rachunki wzrosną im o kilkadziesiąt tysięcy złotych, nie wspominając o płacach, które też idą w górę.

Źródło: https://www.pb.pl/dlugi-branzy-piekarniczo-cukierniczej-wzrosly-do-ponad-187-mln-zl-1142071

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje