Polskie firmy zamykają fabryki na Wschodzie

Polskie firmy zamykają fabryki na Wschodzie

Przedsiębiorcy ograniczają swoją sprzedaż na Wschód. Zamykają też fabryki, które działają na rynkach objętych konfliktem zbrojnym.

Na Ukrainie działa kilkanaście dużych, polskich zakładów produkcyjnych z branży meblarskiej, budowlanej, farmaceutycznej, spożywczej i produkującej tworzywa sztuczne. Większość z nich zamknęła swoje fabryki w tym kraju tuż po wybuchu wojny. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) szacuje, że firmy te zatrudniają w sumie kilkadziesiąt tysięcy pracowników. Wśród nich jest m.in. Cersanit i Śnieżka. Fabryka tej drugiej firmy znajduje się w obwodzie lwowskim, gdzie starcia nie dotarły. Produkcję w swoim zakładzie na Ukrainie wstrzymało także Fakro.

Przedsiębiorcom, którzy działają na Ukrainie, pomoc zapewni PAIH. Agencja pomoże im w relokacji, wyszukując tereny pod inwestycje i szukając nowych rynków zbytu. Swoje wsparcie oferuje także polskim przedsiębiorcom działającym w Rosji i na Białorusi. W Rosji produkcję zawiesił m.in. Boryszew. Ma on tam spółkę, która produkuje komponenty do samochodów.

Z danych PAIH wynika, że w Rosji zarejestrowane są 534 polskie spółki. W sumie zatrudniają 10,5 tys. osób. Agencja szacuje, że 140 z nich ma fabrykę w tym kraju. Z kolei na Białorusi działa ok. 20 średnich i dużych fabryk z polskim kapitałem. Działają one w branży meblarskiej, przetwórstwa rolno-spożywczego, materiałów budowlanych, chemicznej i produkcji wyrobów z gumy.

Źródło: https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/8374255,wojna-w-ukrainie-polskie-firmy-ograniczaja-i-zamykaja-swoje-fabryki.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.