Coraz mniej wniosków o upadłość

Coraz mniej wniosków o upadłość

W 2021 r. do sądów rejonowych wpłynęło niespełna 4 tys. wniosków o ogłoszenie upadłości firm. Rok wcześniej było ich ponad 4,8 tys.

Dane z minionego roku są jednak niepełne, ponieważ na początku grudnia w życie wszedł Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). W systemie tym zarejestrowano 93 sprawy dotyczące upadłości firm.

Spadek liczby wniosków o ogłoszenie upadłości może wynikać z tego, że część firm wybrała restrukturyzację. W wielu przypadkach takie postępowanie jest bardziej korzystne niż bankructwo. Ponadto wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, decyduje się na upadłość konsumencką. Firmy, które ogłaszają upadłość, to podmioty, które nie mają szansy na zyski i rozwój.

Najwięcej wniosków o ogłoszenie upadłości firm wpłynęło do warszawskiego sądu (526). Dalej jest Kraków, Poznań, Katowice i Gdańsk.

W tym roku upadłości może być więcej niż w 2021 r. Większej liczby wniosków można się spodziewać w drugiej połowie tego roku. Bankructwo grozi w szczególności firmom prowadzącym produkcję rolną oraz branży transportowej. Powodem są obciążenia podatkowe a także rosnące koszty energii i obsługi finansowania.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/firmy/w-sadach-mniej-wnioskow-o-upadlosci-firm/s4q4gry

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje