Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych

W minionym roku do sądów rejonowych wpłynęło prawie 1650 zawiadomień o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego (UPR).

Dane są jednak niepełne, ponieważ UPR obowiązywało od 24 czerwca 2020 r. do 30 listopada 2021 r. Od 1 grudnia minionego roku zastąpiło je znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu. W tym samym czasie w życie wszedł Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ). Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Sprawiedliwości, w ciągu całego grudnia minionego roku, w KRZ zarejestrowano 20 nowych postępowań o zatwierdzenie układu. Przy czym zdaniem ekspertów, niewielka liczba spraw w grudniu wynikała z przyczyn technicznych. W KRZ przez jakiś czas niemożliwe było skorzystanie ze znowelizowanego postępowania o zatwierdzenie układu. Do dzisiaj KRZ bardziej utrudnia niż ułatwia prowadzenie postępowań, ponieważ brakuje mu wielu funkcjonalności i stale jest rozwijany. Z czasem pomoże jednak w usprawnieniu restrukturyzacji.

W minionym roku do sądów wpłynęło także 630 wniosków o otwarcie pozostałych postępowań restrukturyzacyjnych, oprócz UPR. Natomiast od 1 do 31 grudnia ub.r. w KRZ zarejestrowano 11 takich spraw. W całym 2020 r. było ich ok. 730.

Zdaniem ekspertów w tym roku liczba restrukturyzacji będzie rosła. Przedsiębiorcy mierzą się już nie tylko z inflacją, ale także toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną. Na zerwaniu współpracy ze wschodnimi rynkami szczególnie ucierpi produkcja samochodów, transport i sektor rolno-spożywczy.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/firmy/sady-zalala-fala-spraw-restrukturyzacyjnych-eksperci-postepowan-bedzie-jeszcze-wiecej/cqh5hfb

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje