Czy potrzeba specustawy o niewypłacalności

Czy potrzeba specustawy o niewypłacalności

Wojna w Ukrainie to źródło kryzysu gospodarczego. W efekcie rośnie ryzyko strukturalnej niewypłacalności przedsiębiorstw.

Zdaniem Rafała Adamusa, profesora Uniwersytetu Opolskiego, trzeba się zastanowić, co zrobić z niewydolnością Krajowego Rejestru Zadłużonych. Systemowi brakuje wielu funkcjonalności i generalnie nie działa on tak, jak powinien. W tej sytuacji powinna zostać przyjęta regulacja zastępcza.

Ponadto warto rozważyć wprowadzenie przepisów szczególnych o niewypłacalności na wypadek stanów nadzwyczajnych. To mogłoby być rozwiązanie, które będzie uruchamiane tylko w razie potrzeby.

W przypadku stanu nadzwyczajnego interes gospodarki narodowej ma szczególne znaczenie. Ważne jest wtedy utrzymanie działalności gospodarczej podatników. Szczególne przepisy o niewypłacalności powinny stworzyć instrumenty, które zminimalizują skutki zniszczeń w łańcuchach dostaw i odbiorców. Ponadto trzeba przyspieszyć i uprościć procedury przekazywania majątku produkcyjnego. Chodzi o sytuację, kiedy przekazuje go niewypłacalny przedsiębiorca innemu podmiotowi, który jest zdolny do prowadzenia produkcji.

Źródło: https://www.prawo.pl/biznes/czy-potrzebujemy-przepisow-o-niewyplacalnosci-wz-wojna-w-ukrainie,514039.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje