Wierzyciel ma prawo poznać plan restrukturyzacyjny

Wierzyciel ma prawo poznać plan restrukturyzacyjny

Doradca powinien udostępnić plan restrukturyzacyjny do wglądu każdemu wierzycielowi, który uczestniczy w postępowaniu.

Doradca nadzorujący postępowanie powinien mieć gotowy plan jeszcze przed otwarciem restrukturyzacji. Wierzyciel może się do niego zwrócić o udostępnienie dokumentu na przykład w formie elektronicznej. Jeśli doradca nie zrobi tego, można zgłosić się do sądu albo sędziego komisarza z wnioskiem o to, żeby zobowiązać doradcę restrukturyzacyjnego do udostępnienia planu.

Plan restrukturyzacyjny to przede wszystkim informacja dla wierzyciela. Powinien być dla niego podstawą do oceny, czy restrukturyzacja jest wykonalna i ma szansę powodzenia. Wierzyciel na jego podstawie powinien także wywnioskować, czy poparcie restrukturyzacji będzie dla niego korzystne czy nie.

W trakcie analizy takiego planu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na opis przedsiębiorstwa oraz jego sytuacji ekonomicznej, a także strategię firmy i środki naprawcze. Ważny jest również harmonogram, który powinien być realny do wykonania i uwzględniać możliwości dłużnika. Warto też zwrócić uwagę na opis metod oraz źródeł finansowania i prognozy finansowe.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8393583,plan-restrukturyzacyjny-dluznika-a-wierzyciele.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje