Sri Lanka bankrutuje

Sri Lanka bankrutuje

Minister Finansów Sri Lanki poinformował, że jego kraj nie jest w normalnie obsługiwać długu publicznego.

Sri Lanka miała zapłacić 1 mln dolarów z tytułu międzynarodowych obligacji. W całym bieżącym roku do zapłaty ma 7 mln dolarów. Minister Finansów Sri Lanki zwrócił się po pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Miałby on wesprzeć Sri Lankę finansowo oraz w stworzeniu planu naprawy. Władze Sri Lanki zapewniają, że zawieszenie płatności jest tylko tymczasowe i potrwa do momentu osiągnięcia porozumienia w sprawie restrukturyzacji długu.

Rezerwy walutowe Sri Lanki na koniec marca wyniosły poniżej 20 mld dolarów. W efekcie niedoborów zagranicznej waluty kraj musiał drastycznie zmniejszyć import. W efekcie brakowało mu niektórych podstawowych towarów, jak np. paliwa.

Główne powody problemów Sri Lanki to m.in. nieodpowiednia polityka pieniężna i fiskalna oraz kłopoty z turystyką. Na ten ostatni aspekt wpłynęła także wojna w Ukrainie. Rosjanie i Ukraińcy to jedni z najczęstszych gości na tej wyspie.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/kolejne-panstwo-bankrutuje-sri-lanka-nie-jest-w-stanie-placic-odsetek-od-dlugu/vpexqh4

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.