Kolejne kraje na skraju bankructwa

Kolejne kraje na skraju bankructwa

Bank Światowy ocenia, że najbliższych miesiącach co najmniej dziesięć kolejnych Państw może ogłosić niewypłacalność.

W ciągu ostatnich tygodniu pojawiły się informacje o bankructwie Libanu i Sri Lanki. Swoich obligacji na czas nie spłaciło także Mali. Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, tłumaczy, że wiele państw o najniższych dochodach miało wysoki poziom zadłużenia jeszcze przed wojną w Ukrainie. Natomiast konflikt zbrojny przyspieszył wzrost cen na globalnym rynku żywności, a to się dodatkowo odbija na ich budżetach.

Jego zdaniem obecnie na świecie działa wiele czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo niewypłacalności. Pandemia ograniczyła dochody z turystyki i wpłynęła na spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego.

Z danych Banku Światowego i  Międzynardowego Funduszu Walutowego wynika, że największe problemy z długiem mają kraje Afryki. To przede wszystkim Mozambik, Zambia, Wyspy Zielonego Przylądka i Angola.

Jednak ogłoszenie niewypłacalności przez kilkanaście państw w najbliższym czasie nie będzie miało dużego wpływu na globalną gospodarkę. Nie powinno też wywołać reakcji łańcuchowej.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Slagorski-Co-najmniej-10-krajow-moze-w-nadchodzacych-miesiacach-oglosic-niewyplacalnosc-8320396.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.