
Kolejne kraje na skraju bankructwa

Bank Światowy ocenia, że najbliższych miesiącach co najmniej dziesięć kolejnych Państw może ogłosić niewypłacalność.
W ciągu ostatnich tygodniu pojawiły się informacje o bankructwie Libanu i Sri Lanki. Swoich obligacji na czas nie spłaciło także Mali. Tomasz Ślagórski, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, tłumaczy, że wiele państw o najniższych dochodach miało wysoki poziom zadłużenia jeszcze przed wojną w Ukrainie. Natomiast konflikt zbrojny przyspieszył wzrost cen na globalnym rynku żywności, a to się dodatkowo odbija na ich budżetach.
Jego zdaniem obecnie na świecie działa wiele czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo niewypłacalności. Pandemia ograniczyła dochody z turystyki i wpłynęła na spowolnienie globalnego wzrostu gospodarczego.
Z danych Banku Światowego i Międzynardowego Funduszu Walutowego wynika, że największe problemy z długiem mają kraje Afryki. To przede wszystkim Mozambik, Zambia, Wyspy Zielonego Przylądka i Angola.
Jednak ogłoszenie niewypłacalności przez kilkanaście państw w najbliższym czasie nie będzie miało dużego wpływu na globalną gospodarkę. Nie powinno też wywołać reakcji łańcuchowej.