System wczesnego ostrzegania nie tak szybko

System wczesnego ostrzegania nie tak szybko

Wraz z implementacją dyrektywy drugiej szansy nie pojawią się nowe narzędzia wczesnego ostrzegania, które pozwalają na szybkie wykrycie problemów finansowych firm.

Polska ma obowiązek implementować dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z 20 czerwca 2019 r. do 17 lipca tego roku. Ma ona doprowadzić do harmonizacji przepisów państw UE dotyczących restrukturyzacji i upadłości. W tym celu  minister sprawiedliwości w minionym roku powołał zespół do spraw nowelizacji przepisów. W lutym tego roku opublikowano założenia nowelizacji ustawy Prawo restrukturyzacyjne i Prawo upadłościowe. Przewiduje ona wiele zmian w postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym. Projekt pomija jednak jeden z elementów dyrektywy, który mówi o udostępnieniu przez państwa UE tzw. narzędzi wczesnego ostrzegania. Chodzi o wszelkie środki, które zmierzają do jak najwcześniejszego zidentyfikowania i rozwiązania problemów finansowych przedsiębiorcy. Jednak dyrektywa mówi jedynie o tym, że państwa powinny takie rozwiązania zapewnić. Nie ma żadnych konkretnych wymogów. W związku z tym najpewniej polski ustawodawca uznał, że Polska już spełnia wymogi dyrektywy w tej kwestii i nie trzeba się spieszyć z reformą istniejących rozwiązań. Jest jednak nadzieja, że w przyszłości zostanie stworzony ujednolicony i zinformatyzowany system wczesnego ostrzegania. Resort rozwoju i technologii prowadzi przegląd istniejących rozwiązań i szuka najlepszych praktyk w Europie. Tymczasem przedsiębiorcom pozostaje jednak korzystać z istniejących już mechanizmów wczesnego ostrzegania.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8403242,centralny-system-wczesnego-ostrzegania-o-trudnosciach-w-firmie.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.