Firmy budowlane zagrożone bankructwem

Firmy budowlane zagrożone bankructwem

Inwestycje samorządowe i przetargi stanęły. Zapaść jest spowodowana skokowymi podwyżkami cen, które dotknęły budżety samorządów.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zwracają uwagę, że ta sytuacja dotknie przedsiębiorców, którzy realizują inwestycje samorządowe. Są to przede wszystkim firmy z branży budowlanej – drogowej i kubaturowej. Przy tym zagrożone są nie tylko realizowane już kontrakty inwestycyjne, ale także te, które zostały zaplanowane na kolejne lata.

Rozwój wielu firm hamuje szybki wzrost cen materiałów budowlanych. W efekcie grozi im bankructwo. Tym bardziej, że dużą część materiałów importowaliśmy do tej pory z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Ich mniejsza dostępność dodatkowo podsyca wzrost cen. Sytuację firm budowlanych pogarsza także wzrost cen paliw i energii elektrycznej.

Dlatego konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które zapobiegną upadłościom w branży budowlanej a samorządom zagwarantują realizację inwestycji. Połowie KO proponują waloryzację dotacji, które dostawały samorządy jako promesę w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych, tzw. Polskiego Ładu. Chcą także wydłużenia czasu realizacji zadań oraz wprowadzenia innych możliwości realizacji płatności.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Poslowie-KO-ostrzegaja-samorzady-maja-zapasc-w-inwestycjach-a-firmom-budowlanym-grozi-bankructwo-8313092.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje