Będą kolejne ofiary sankcji

Będą kolejne ofiary sankcji

Firmy Medmix i Sulzer znalazły się na ogłoszonej przez MSWiA liście sankcyjnej. Obie musiały zawiesić produkcję.

Medmix to producent akcesoriów i płynów medycznych. Natomiast spółka Sulzer produkuje m.in. pompy. Na listę MSWiA trafiły, ponieważ ich mniejszościowym akcjonariuszem jest Wiktor Wekselberg, rosyjski oligarcha i miliarder. Jednak jego aktywa zostały przez te spółki zamrożone w 2018 r. w momencie, kiedy objęły go amerykańskie sankcje. Od tamtej pory nie może czerpać korzyści finansowych z tytułu posiadania udziałów w tych spółkach.

Zarówno Medmix, jak i Sulzer, złożyły wnioski o pilne wykreślenie z listy MSWiA. Przedstawione przez nich analizy prawne potwierdzają, że rosyjski oligarcha nie ma nad nimi żadnej kontroli. Od momentu opublikowania listy minęły już jednak trzy tygodnie, a wnioski jeszcze nie zostały rozpatrzone. Firmy musiały zawiesić produkcję. Zakład Medmix Polska zatrudnia 300 pracowników, ma prawie 100 kontrahentów i 240 lokalnych dostawców. Natomiast Sulzer zatrudnia 192 osoby, posiada setki klientów, kontrahentów i dostawców.

Pierwsza ofiara sankcji to spółka Go Sport, która niedawno złożyła wniosek o upadłość. Natomiast o przetrwanie walczy firma Maga Foods, producent sałatek warzywnych, który trafił na listę MSWiA, pomimo braku powiązań z rosyjskim kapitałem.

Źródło: https://www.pb.pl/medmix-i-sulzer-kolejnymi-ofiarami-mswia-1150499

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje