Branża fotowoltaiczna ma problemy

Branża fotowoltaiczna ma problemy

Spółki z branży fotowoltaicznej muszą się zmagać z wieloma wyzwaniami. Działalność utrudnia im coraz więcej czynników zewnętrznych.

Sektor odnawialnych źródeł energii ucierpiał z powodu mniej korzystnych dotacji oraz nowego sposobu rozliczania prosumentów. W związku z tym od kwietnia załamał się popyt ze strony klientów indywidualnych. Jednak zmiany w prawie to nie jedyny problem, który negatywnie odbija się na wynikach polskich spółek fotowoltaicznych. Muszą się one mierzyć także z wysoką inflacją, która skutkuje większymi kosztami. Firmy zostały postawione przed dużą presją kosztową. Fotowoltaice nie sprzyja także wojna w Ukrainie. Powoduje ona, że trudno pozyskać jakiekolwiek towary z Ukrainy i Rosji. Ponadto wojna zwiększyła awersję inwestorów do ryzyka.

Już w minionym roku akcje spółek fotowoltaicznych były mocno przecenione. Cena za akcję Columbus Energy spadła o 70 proc., Stilo Energy o 81 proc., a ML System o 46 proc. W tym roku jest jeszcze gorzej.  Columbus zanotował w pierwszym kwartale stratę rzędu 4 mln zł. Problemy ma także Stilo Energy, której zarząd zdecydował o przeglądzie opcji strategicznych. Nie ma jeszcze wyników ML System.

Źródło: https://www.pb.pl/pietrza-sie-problemy-gieldowej-fotowoltaiki-1151046?fbclid=IwAR32tSHQz_h8On36EQ4pHmhOCiy9DodoQm30U5R1rwU7Bm3WpunjaInR9Mo

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje