Pogarsza się sytuacja w budowlance

Pogarsza się sytuacja w budowlance

Wzrost cen surowców i materiałów budowlanych sprawia, że wiele inwestycji w sektorze budowlanym przestaje się opłacać.

Firmy budowlane zmagają się z ogromnymi wyzwaniami. To efekt odpływu pracowników z Ukrainy i dużych wzrostów kosztów materiałów budowlanych. Największy problem mają duże spółki wykonawcze, które realizują długoterminowe kontrakty infrastrukturalne w segmencie publicznym. Kłopoty dotykają także mniejszych firm, wykonujących krótsze kontrakty samorządowe. Nie obowiązują w ich przypadku żadne zasady waloryzacji wynagrodzeń.

Duża niepewność do poziomów cen materiałów powoduje, że firmy coraz częściej rezygnują z podpisywania nowych kontraktów. Budownictwo lada chwila może czekać spowolnienie, a może nawet fala upadłości. W segmencie prywatnym już teraz wiele projektów po prostu nie została uruchomiona.

Zdaniem ekspertów, aby zapobiec fali upadłości w sektorze budowlanym, trzeba wypracować systemowe rozwiązania. Ponadto dzisiaj mamy do czynienia z nadzwyczajną zmianą stosunków gospodarczych, co uprawnia wielu wykonawców do składania roszczeń na podstawie tzw. klauzuli rebus sic stantibus. W przypadku takich spraw wykonawcy mają szansę na odzyskanie przynajmniej części poniesionych strat.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/problemy-firm-budowlanych-nie-chca-juz-brac-nowych-kontraktow-czy-czeka-nas-fala/7jsffs1

 

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje