Idą trudne czasy dla banków

Idą trudne czasy dla banków

Główne zagrożenia dla polskiego sektora bankowego to wakacje kredytowe, likwidacja WIBOR-u, problemy z kredytami walutowymi i nadmierna ochrona konsumentów.

Zdaniem prezesów banków, polski sektor bankowy czekają ciężkie czasy. Problemem są wakacje kredytowe, likwidacja WIBOR-u oraz kwestia walutowych kredytów hipotecznych. Trzeba się także liczyć z długoterminowo wysokimi stopami procentowymi oraz niedoborami energii i żywności. Banki nie są jednak gotowe na tak poważne zawirowania. Narzekają na słaby dialog z rządem. Nie dostały zaproszenia na konsultacje w sprawie wakacji kredytowych, które mogą kosztować sektor 20 mld zł. Prezesi banków twierdzą, że problemy branży nie wynikają z otoczenia zewnętrznego, wojny czy inflacji. Są one efektem polityki prowadzonej przez rząd. Niepewność regulacyjna odstrasza inwestorów od polskiego sektora bankowego. W efekcie branża stała się dla nich niezrozumiała i ryzykowna. Mocno spadła wycena banków na giełdzie. To dlatego, że zwrot z kapitału w ich przypadku jest dużo niższy niż koszt jego pozyskania.

W tym roku banki łącznie mogą odnotować zysk, ale zdecydowanie niższy niż zakładano jeszcze przed wojną w Ukrainie. Natomiast ROE może wynieść tylko między 2-4 proc.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/zdaniem-bankowcow-jeszcze-nigdy-nie-bylo-tak-zle-ostrzegaja-przed-kryzysem/dm0wvxc

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje