Kryzys gazowniczy uderzy w polskie firmy

Kryzys gazowniczy uderzy w polskie firmy

Wiele polskich firm ucierpi na odcięciu dostaw gazu Niemcom przez Rosję. Niektóre przedsiębiorstwa już ograniczają produkcję.

Rosja odcięła Nord Stream 1 na 10 dni. Może to jednak potrwać dłużej z powodu wojny w Ukrainie. Całkowite odcięcie dostaw gazu z Rosji do Niemiec oznacza duże problemy dla naszego Zachodniego sąsiada. Polsce nie grozi brak tego surowca, ponieważ mamy zdywersyfikowane źródła jego dostaw. Problemem dla wielu firm będą jednak drastyczne wzrosty cen gazu. Zakłady Azotowe Puławy już zdecydowały o ograniczeniu produkcji melaminy w związku z rosnącymi cenami gazu. Jedna z firma członkowskich Pracodawców RP z sektora przemysłu ciężkiego też poinformowała o ograniczeniu albo wstrzymaniu produkcji.  Rafał Baniak, prezes Pracodawców RP mówi, że to pokazuje, że przy wysokich stawkach gazu nie da się prowadzić rentownej działalności.

W naszym kraju główni konsumenci gazu w przemyśle to petrochemia i energetyka. Najwięksi pojedynczy odbiorcy to grupa Orlen i Azoty.

Wzrost cen gazu dotknie branży transportowej, przemysłu chemicznego, spożywczego oraz związanego z przetwarzaniem stali. Niektóre polskie firmy mogą też jednak zyskać na problemach niemieckich spółek. Dotyczy to m.in. takich spółek jak Arctic Paper, PCC Rokita czy Stalprodukt.

Źródło: https://businessinsider.com.pl/gospodarka/gazowo-energetyczny-kryzys-w-europie-pierwsza-polska-firma-juz-ograniczyla-produkcje/c9bjv7t

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.