Rośnie ryzyko niewypłacalności w budowlance

Rośnie ryzyko niewypłacalności w budowlance

Wysokie koszty budowy i niedobór pracowników doskwierają firmom budowlanym. Niewypłacalność grozi przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom.

Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, mówi, że budownictwo jest mocno uzależnione od pracowników ze Wschodu. W 2021 roku pracowało w tym sektorze ok. 373 tys. Ukraińców. Po wybuchu wojny z Ukrainą ubyło ich 20-30 proc.

Ponadto przez wojnę budownictwo zmaga się ze wzrostem cen energii i paliw. Są także duże problemy z dostępnością materiałów budowlanych. Brakuje m.in. stali, wyrobów z drewna i cementu.  W efekcie drastycznie rosną ceny praktycznie wszystkich materiałów budowlanych. Do tego inflacja napędza presję na podnoszenie wynagrodzeń. To wszystko mocno winduje koszty na budowach. Firmy mają problem z utrzymaniem rentowności pozyskanych wcześniej kontraktów. Najtrudniejsza sytuacja jest w małych i średnich przedsiębiorstwach i to wśród nich można się spodziewać największej fali bankructw i niewypłacalności. Spore problemy odczuwają też jednak duże firmy budowlane.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Trudny-czas-dla-branzy-budowlanej-Rosnie-ryzyko-niewyplacalnosci-malych-i-srednich-firm-8374840.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.