Spadło zadłużenie przedsiębiorstw

Spadło zadłużenie przedsiębiorstw

Póki co sytuacja w gospodarce nie wpływa na możliwości spłacania zobowiązań przez firmy. Mają one o ok. 2 mld zł mniej długów niż półtora roku temu.

Sytuacja płatnicza przedsiębiorstw się poprawia – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Na koniec 2020 r. łączne przeterminowane zadłużenie firm widniejące w bazie KRD wynosiło 11,2 mld zł. Obecnie jest to 9,2 mld zł. Spadła też liczba dłużników, z 284,6 tys., to 274,2 tys.  Niższa jest ponadto średnia wartość długu, która wynosi 33,5 tys. zł.

Przy tym z największym zadłużeniem zmagają się firmy, które prowadzą działalność już dziesiąty rok. Wśród nich najwięcej jest spółek budowlanych i handlowych. Długi ma w sumie 16 tys. firm. Opiewają one na 507 mln zł. Największy posiada spółka budowlana z podkarpacia, która jest winna kontrahentom aż 8,7 mln zł.

Wśród firm z siedmioletnim stażem problemy ze spłatą zobowiązań ma 16,3 tys. podmiotów. Muszą one zwrócić 26,9 tys. wierzycieli 493 mln zł. To też najczęściej firmy budowlane i handlowe. Ze spłacaniem zobowiązań dobrze sobie radzą spółki działające na rynku krócej niż rok i takie, które funkcjonują od roku do trzech lat.

Źródło: https://www.pb.pl/zadluzenie-firm-sie-zmniejsza-teraz-to-92-mld-zl-1156842

 

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

POSŁUCHAJ PODCASTU ResTrue Talks.