Zarząd przymusowy w firmach objętych sankcjami

Zarząd przymusowy w firmach objętych sankcjami

W spółkach, które zostały objęte sankcjami, minister rozwoju i technologii będzie mógł ustanowić zarząd przymusowy.

Sejm przyjął poprawki, które wprowadził Senat do nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Przewiduje ona możliwość ustanawiania zarządu przymusowego wobec podmiotów objętych sankcjami. Zarządcę wyznaczy minister rozwoju i technologii. Zrobi to w sytuacji, kiedy takie rozwiązanie m.in. wpłynie na utrzymanie miejsc pracy albo świadczenie usług publicznych. Jest to możliwe także wtedy, kiedy przysłuży się to ochronie interesu ekonomicznego państwa. Zarządca ma przejmować pełną kontrolę nad firmą objętą sankcjami. Będzie mógł pokierować nią i zbyć jej aktywa. Może też sprzedać przedsiębiorstwo w całości, albo jego zorganizowane części. Pierwszeństwo zakupu będą mieli pracownicy pod pewnymi warunkami. Majątek takiej firmy może także przejąć Skarb Państwa. Pojawi się też możliwość wypłacania pracownikom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Źródło: https://www.gazetaprawna.pl/firma-i-prawo/artykuly/8511631,sankcje-przepisy-pracownicy-bezpieczenstwo-narodowe.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Informator dla frankowiczów

Sytuacja frankowiczów w związku z upadłością Getin Noble Bank

Pobierz informator

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje 

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.