Rosną długi w samorządach

Rosną długi w samorządach

W samorządowych kasach w tym roku może zabraknąć nawet 30 mld zł na pokrycie bieżących wydatków.

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich mówi, że wiele samorządów znalazło się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Na pokrycie bieżących wydatków może im zabraknąć 20-30 mld zł. Do tego dojdzie kilkanaście miliardów na rosnące raty kredytów, które nie zostały przewidziane w budżecie.

Samorządy chwytają się każdego sposobu, który pozwoli im spiąć wydatki z dochodami. Jednym z nich jest  rolowanie długu za pomocą spłacania kredytów obligacjami.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach, które nie mają własnych dochodów. Związek Powiatów Polskich zwrócił się do resortu finansów o zawieszenie stosowania reguły ostrożnościowej. Dzięki temu mogłyby się zadłużać ponad ustawowe limity. W przeciwnym razie pilnie potrzebują 8 mld zł.

Piotr Tomaszewski, skarbnik Bydgoszczy, tłumaczy, że problemy finansowe samorządów to efekt zmian prawnych. W 2019 r. rząd wprowadził ustawę zmniejszającą wartość udziału samorządu w dochodach z PIT. Z kasy bydgoskiego budżetu wyparowało ponad 50 mln zł. Dochody z PIT obniżył też Polski Ład, tym razem aż o ok. 140 mln zł. Ponadto problemem są rosnące koszty kredytów i wysoka inflacja.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/samorzady-tona-w-dlugach-polski-lad-je-oskubal-splacaja-kredyty-obligacjami-6799598117108224a.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje