Coraz młodsze osoby na skraju bankructwa

Coraz młodsze osoby na skraju bankructwa

Coraz więcej osób do 26 roku życia wpada w spiralę zadłużenia. Najczęściej ich wierzycielami są pozabankowe firmy pożyczkowe.

Katarzyna Rogoźnicka ze szczecińskiego Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk & Michalska zwraca uwagę, że do centrum zgłasza się coraz więcej osób do 26 roku życia, które wpadły w spiralę zadłużenia. Najczęściej ich wierzycielami są pozabankowe firmy pożyczkowe. Młodzi ludzie korzystają z usług takich firm, nie zawsze zdając sobie sprawę z rzeczywistych kosztów pożyczek.

Rozwiązaniem dla nich jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Do 24 marca 2020 r. aby sąd mógł ogłosić upadłość konsumencką, musiała być ona niezawiniona przez dłużnika. Obecnie nie ma takiej przesłanki, więc sąd ogłasza upadłość niemal w każdym przypadku. Różna jest jednak wysokość oraz czas spłacanych zobowiązań przez dłużnika.

Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w pierwszej połowie 2022 r. upadłość konsumencka ogłoszono wobec 7339 osób. To o 19 proc. mniej niż rok temu. Najmłodszy bankrut miał 21 lat,  a najstarszy 92. Niecałe 6,3 proc. wszystkich upadłości konsumenckich dotyczyło osób w wieku 19-29 lat.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Chwilowkowa-spirala-Wiecej-mlodych-osob-chce-oglosic-upadlosc-konsumencka-8393070.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje