Pogarsza się sytuacja w handlu i przemyśle

Pogarsza się sytuacja w handlu i przemyśle

Polacy ograniczają wydatki przez inflację, co odbija się na kondycji firm handlowych. W przemyśle nastroje się pogarszają czwarty miesiąc z rzędu.

W sierpniu inflacja w Polsce sięgnęła aż 16,1 proc. W efekcie Polacy kupują mniej, co negatywnie wpływa na kondycję firm handlowych – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

W największym stopniu spadek sprzedaży w lipcu odczuły podmioty handlujące samochodami, motocyklami i częściami do nich. Spadł też popyt na meble oraz sprzęt RTV i AGD. Ponadto niższa jest wartość sprzedaży detalicznej przez internet.

Z analiz PIE wynika, że kondycja handlu pogarsza się od dwóch miesięcy. W sierpniu prawie połowa firm handlowych odnotowała spadki wartości sprzedaży. Aż dwie trzecie firm handlowych nie poniosło żadnych nakładów na inwestycje w ostatnim kwartale.

Coraz gorzej wygląda też sytuacja w przemyśle. Wskaźnik PMI , obrazujący nastroje w tym sektorze, w sierpniu wyniósł tylko 40,9 pkt, podczas kiedy w lipcu był na poziomie 42,1 pkt. To czwarty miesiąc z rzędu, kiedy jest on na poziomie poniżej 50 pkt. Na pogorszenie nastrojów wpłynęła przede wszystkim wysoka inflacja i strach przed recesją.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/pmi-dla-przemyslu-sierpien-2022-r-kolejne-niepokojace-dane-o-stanie-polskiej-gospodarki-6807619468225056a.html

https://msp.money.pl/wiadomosci/handel-tez-odczuwa-trudna-sytuacje-gospodarcza-firmy-notuja-coraz-gorsze-wyniki-6807454222887456a.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje