Przemysł w recesji

Przemysł w recesji

Firmy przemysłowe ograniczają produkcję i tną zatrudnienie. Kryzys jest już faktem, chociaż w statystykach jeszcze go nie widać.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła o 10,9 proc. w ciągu roku i o 0,7 proc. w porównaniu z lipcem poprzednim miesiącem. Jednak choć dane ciągle wyglądają dobrze, to w rzeczywistości firmy przemysłowe już odczuły kryzys. Mocno je dotknęły wysokie ceny gazu. Jeszcze do połowy tego roku przedsiębiorstwa przemysłowe pracowały na pełnych obrotach. Wiele firm do tej pory działa na kontraktach na zakup gazu i energii, które były zawierane w poprzednich latach. Teraz ceny są dużo wyższe, a w przyszłym roku mogą jeszcze drastycznie wzrosnąć. W dodatku liczba zamówień spada. Firmy nie są w stanie kontrolować kosztów prowadzenia biznesu, ponieważ nie wiedzą, jak będą wyglądały ceny gazu czy prądu. Coraz trudniej jest im przerzucać rosnące ceny na klientów. Wiele z nich wstrzymuje inwestycje. Przedsiębiorstwa ograniczają też produkcję i tną zatrudnienie. To wszystko może skutkować bankructwem wielu firm.  W statystykach słaba sytuacja w przemyśle może być widoczna już pod koniec roku.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/w-statystykach-tego-nie-widac-ale-zalamanie-juz-jest-firmy-walcza-o-przezycie-6814474522049344a.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje