Coraz więcej firm na krawędzi bankructwa

Coraz więcej firm na krawędzi bankructwa

Pogarsza się sytuacja płynnościowa polskich firm. W efekcie liczba niewypłacalności rośnie.

W tym roku, do końca września, liczba niewypłacalnych firm wyniosła w sumie 1926, czyli o 4,6 proc. więcej niż rok temu – wynika z analizy Coface. Natomiast sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 767 polskich przedsiębiorstw. To aż o 22,5 proc. więcej niż rok temu. Z kolei w Krajowym Rejestrze Zadłużonych opublikowano 1159 obwieszczeń o ustaleniu dnia układowego. To o 4,6 proc. mniej niż rok temu.

Zdaniem Grzegorza Sielewicza, głównego ekonomisty Coface w Polsce i regionie Europy Centralnej, analiza postępowań sądowych wskazuje, że sytuacja płynnościowa biznesu w Polsce się pogarsza. Ponad połowa takich postępowań to postępowania o zatwierdzenie układu. W wielu przypadkach są one kolejnym etapem postępowań pozasądowych, które zakończyły się fiaskiem.

Przedsiębiorcy najczęściej w tym roku korzystają z postępowań o zatwierdzenie układu. Ich liczba jest aż o 126 proc. większa niż rok temu. Wpływa na to popularność pozasądowej restrukturyzacji. Wzrosła też liczba sanacji –  o 26 proc.

Przy tym wzrost liczby niewypłacalności odnotowało szczególnie budownictwo, transport, handel oraz usługi. Mniej przypadków było jedynie w produkcji.

Eksperci wskazują, że liczba niewypłacalności w Polsce będzie rosła. Sprzyja temu głównie pogorszenie koniunktury gospodarczej.

Źródło: https://www.pb.pl/rosnie-liczba-firm-ktorym-grozi-upadlosc-1165645

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje