Krótka historia Shopee Polska

Krótka historia Shopee Polska

Historia Shopee Polska trwała zaledwie 17 miesięcy.

Shopee to platforma sprzedażowa założona w 2015 roku. Jej główna siedziba zlokalizowana jest w Singapurze. Przez pierwsze cztery lata jej działalność ukierunkowana była na tereny azjatyckie. Później zapadła decyzja o dalszym rozwoju. W ten sposób oddziały firmy powstały w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej (2019 rok), w Meksyku (2021 rok) oraz w Europie Środkowej i Zachodniej (2021 roku).  

We wrześniu 2021 roku wystartował polski oddział Shopee, który systematycznie zdobywał popularność. W ciągu pół roku uplasował się na drugim miejscu (zaraz po Allegro) najchętniej odwiedzanych witryn handlu elektronicznego. Z zaskoczeniem przyjęto więc decyzję z minionego czwartku (tj. 12 stycznia), że platforma z dniem 13 stycznia kończy działalność na polskim rynku. Przedstawiciele firmy twierdzili, że niepewna sytuacja gospodarcza regionu, a co za tym idzie, trudność w oszacowaniu możliwych do osiągnięcia zysków i strat, zmusiła do podjęcia właśnie takiej decyzji. Natomiast zdaniem ekspertów polski rynek jawił się azjatyckiej platformie jako „peryferyjna wyspa”, a nie kluczowy rynek zbytu.

Warto odnotować, że oddziały Shopee zlokalizowane w Europie Zachodniej również zostały zamknięte. Oddziały francuski i hiszpański istniały jeszcze krócej niż polski, zaledwie kilka miesięcy.

Szef Shopee deklaruje, że działalność platformy skoncentrowana będzie teraz tylko na rynkach Azji i Ameryki Łacińskiej. Tam bowiem platforma już odnotowała znaczące sukces i widzi realne szanse na ich kontynuowanie.

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/koniec-popularnego-sklepu-internetowego-shopee-wycofuje-sie-z-polski-6854737793502112a.html; https://businessinsider.com.pl/biznes/tanczyl-dla-nich-nawet-ronaldo-azje-podbili-w-polsce-shopee-jednak-poleglo/r11xm22; https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/koniec-shopee-polska-dlaczego-gdzie-kupowac-w-internecie-zyskuje-allegro

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje