Finansowa niepewność

Finansowa niepewność

Dwa duże amerykańskie banki zbankrutowały.

W odstępstwie zaledwie kilku dni poinformowano, że dwa duże amerykańskie banki zostały zamknięte. Mowa o Silicon Valley Bank (SVB) i Signature Bank.

Do zakończenia ich działalności przyczyniła się niemożność wypłacenia klientom ich pieniędzy. Do takiej sytuacji doprowadziła decyzja amerykańskiego banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych. Doszło wówczas do spadku wartości inwestycji w rządowe obligacje. To zaś z kolei przełożyło się na zmniejszenie rezerwy, z której wypłacano depozyty.  

Z uwagi na ryzyko tzw. „zakażenia” sektora bankowego sprzyjające wywołaniu paniki wśród społeczeństwa amerykańskie władze poczyniły kroki mające na celu uspokojenie sytuacji. Otóż, podjęto decyzję o rozszerzeniu dotychczas obowiązujących gwarancji na wszystkie depozyty znajdujące się w upadłych bankach. Dzięki temu klienci tych banków będą mieli dostęp do wszystkich ulokowanych tam środków.

Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce we wrześniu 2008 roku. Wówczas doszło do upadku amerykańskiego holdingu finansowego Washington Mutual. W tym samym czasie upadł również duży amerykański bank Lehman Brothers. Zapoczątkowało to ogólnoświatowy kryzys finansowy.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Upadek-banku-SVB-Jest-decyzja-ws-depozytow-klientow-8503922.html; https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/usa-upadlosc-signature-bank-tuz-po-silicon-valley-bank-klienci-wydzwaniali-aby-upewnic-sie-ze-ich-pieniadze-sa-bezpieczne-6821091

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.