Koniec kryzysu nastąpi…

Koniec kryzysu nastąpi…

Przedłużające się spowolnienie gospodarcze wyraźnie odciska piętno na prowadzeniu działalności gospodarczej.

Wysoka inflacja, niewielki wzrost gospodarczy i wysokie koszty prowadzenia działalności gospodarczej to warunki, w których przedsiębiorcy aktualnie prowadzą swój biznes. Nic więc dziwnego, że nie pozostaje to bez wpływu na ocenę nie tylko obecnej sytuacji, ale również na snucie prognoz odnośnie momentu zakończenia przedłużającego się kryzysu. Obie perspektywy uwidaczniają się w ogólnopolskim badaniu zatytułowanym „Barometr wydatków firmowych” przeprowadzonym na przełomie marca i kwietnia na grupie pół tysiąca właścicieli jednoosobowych przedsiębiorstw.

Celem badania było poznanie nastrojów przedsiębiorców, ich prognoz na temat długości trwania kryzysu i sposobów radzenia sobie z obecną sytuacją.

Większość ankietowanych (40%) twierdzi, że kryzys potrwa jeszcze trzy lata. Niewielu mniej (blisko 36%) wskazuje na dwuletni czas próby, a zaledwie 25% respondentów spodziewa się poprawy sytuacji za rok.

Przeprowadzone badanie pozwoliło na dostrzeżenie pewnych prawidłowości. Wśród sceptycznych przedsiębiorców dominują ci, którzy już teraz kondycję swojej firmy oceniają negatywnie, funkcjonują na rynku od ponad 5 lat i działają głównie w branży produkcyjnej. Z kolei, zdecydowanie optymistycznej patrzą w przyszłość przedsiębiorcy, którzy aktualną sytuację prowadzonego biznesu oceniają dobrze, ich staż istnienia na rynku nie przekroczył 5 lat i najczęściej prowadzą firmy transportowe.

Blisko 80% respondentów deklaruje, że albo już albo w najbliższym czasie podejmie kroki zaradcze. Na pytanie, jakie to będą działania? Większość wskazuje na ograniczenie kosztów wynikających z prowadzenia działalności (wprowadzenie oszczędności) i podniesienie cen.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Spowolnienie-jeszcze-potrwa-Pesymizm-polskich-mikrofirm-8537102.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.