Sądy odmawiają przyjmowania papierowych wniosków o upadłość

Sądy odmawiają przyjmowania papierowych wniosków o upadłość

Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) wciąż nie działa sprawnie. Dlatego pełnomocnicy wolą składać wnioski o ogłoszenie upadłości konsumentów w formie papierowej. Sądy się buntują.

Niedawno Sąd Rejonowy w Opolu wydał rozporządzenie dotyczące rejestracji wniosków o ogłoszenie upadłości osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ma ono obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Przewiduje, że wnioski oraz pisma i dokumenty w sprawach o ogłoszenie upadłości, które zostaną złożone przez zawodowych pełnomocników oraz doradców restrukturyzacyjnych z pominięciem KRZ, nie będą wywoływać skutków prawnych. Podobną praktykę zaczynają stosować także inne sądy. Tłumaczą to faktem, że pełnomocnicy nie są uwzględnieni w przepisach, które pozwalają osobom fizycznym złożyć wniosek w formie papierowej.

Tymczasem wielu pełnomocników woli składać wnioski w formie papierowej. To znacznie prostsze niż ich rejestracja w KRZ. System wciąż bowiem nie działa sprawnie.

Zdaniem ekspertów, w przepisach jest furtka, która pozwala pełnomocnikom omijać obowiązek korzystania z KRZ i składać wnioski w imieniu dłużników-konsumentów w wersji papierowej. W efekcie sekretariaty sądów mają mnóstwo pracy, ponieważ muszą takie wnioski wprowadzać do KRZ własnoręcznie. Generalnie składanie wniosków w wersji papierowej miało być sytuacją wyjątkową. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do wymiaru sprawiedliwości zagwarantowano także osobom wykluczonym cyfrowo. Natomiast teraz wnioski papierowe o upadłość konsumencką to dominująca praktyka wśród pełnomocników.

Źródło: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/wniosek-o-upadlosc-tylko-elektronicznie,515757.html

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Newsletter

Uproszczona restrukturyzacja

Dołącz do newslettera, aby pobrać e-book

Newsletter

Zapisz się na newsletter i otrzymuj dodatkowe informacje