Czas trwania postępowań restrukturyzacyjnych zbyt długi

Czas trwania postępowań restrukturyzacyjnych zbyt długi

Zimmeran Flipiak Restrukturyzacja we współpracy z platformą SpotData przeprowadziła analizę postępowań restrukturyzacyjnych w I kwartale 2018 r. Z przeprowadzonego badania wynika, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z postępowań restrukturyzacyjnych. W I kwartale Sądy otworzyły 105 postępowań restrukturyzacyjnych, czyli o 16% więcej niż w zeszłym roku. Największym zainteresowaniem cieszy się przyspieszone postępowanie układowe.

Autorzy raportu zwrócili także uwagę, że z uwagi na opóźnienia w ogłaszaniu postanowień sądów w Monitorach Sądowych i Gospodarczych utrudnione jest obserwowanie w czasie rzeczywistym liczby otwieranych postępowań. Średnia różnica między datą postanowienia a ogłoszenia w Monitorze wynosi ok. 20 dni roboczych.

Ponadto w raporcie wskazano, iż upadłości nadal są bardziej popularne niż restrukturyzacje, jednak ta różnica znacznie się zmniejszyła. Zdaniem dr. Patryka Filipiaka, doradcy restrukturyzacyjnego w Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, przyczyny wzrostu liczby postępowań naprawczych są dwie.

Z jednej strony rosnące koszty pracownicze i materiałowe, prowadzące do obniżania się marż w handlu i budownictwie oraz zatory płatnicze sprawiają, że coraz większy odsetek podmiotów doświadcza trudności z regulowaniem zobowiązań — mimo doskonałej koniunktury. Z drugiej strony rośnie popularność procedury restrukturyzacji, która dla wielu firm staje się szansą na szybsze wyjście z pułapki nadmiernego zadłużenia, choć nierzadko jest to też forma zwykłej ucieczki przed zobowiązaniami — tłumaczy dr Patryk Filipiak.

 

Źródło: https://www.pb.pl/restrukturyzacje-trwaja-za-dlugo-911243

Portal tworzony przez:

FilipiakBabicz.com

Obserwuj nas

Follow us

Posłuchaj podcastu ResTrue Talks.